Malediwy to jak mój drugi dom. Zakochałem się w tym miejscu. Bywam każdego roku czasem dłuższy, niekiedy krótszy czas.
Poznaj piękne krajobrazy tych wysp, poznaj ludzi, zwyczaje, kulturę.
Zapraszam na te piękne wyspy nie tylko podczas wakacji czy wycieczek. Zapraszam na stałe!

piątek, 16 listopada 2012

Hitem ostatnich miesięcy (jeśli chodzi o turystykę na Malediwach) była informacja, jakoby litewska firma Olialia chciała otworzyć nowoczesny kurort na Malediwach (w kształcie buta na obcasie).

Olialia MalediwyWarto przypomnieć, że Olialia to gigantyczna firma, która często budzi kontrowersje swoimi kampaniami wizerunkowymi oraz zasadami pracy. Otóż naczelną zasadą firmy Olialia jest to, iż jest ona tworzona przez blondynki oraz zatrudnia je (od najniższych do najwyższych szczebli). Reklamy produktów często ocierają się o powiązania z seksem i kobieca nagością zaś proponowane produkty często skierowane są głównie do kobiet.

Także kurort na Malediwach miałby zapewnić „rajskie atrakcje: głównie dla pań, tak aby poczuły się jak w niebie. Zapewne w ofercie znajdą się zatem atrakcje SPA, rejsy wycieczkowe i inne oferty. Czy już niebawem będziemy mogli wyruszać na wakacje na Malediwy do „blondynkowego kurortu”? Czas pokaże wiele zależy od lokalnego prawa oraz załatwienia wielu formalności. Póki co zdjęcie kurortu z lotu ptaka – może już wkrótce realne?środa, 14 listopada 2012

Stolica Malediwów. Jej największe miasto, choć ciężko je porównywać do ogromnych aglomeracji znanych z Europy czy Azji. 120 tysięcy mieszkańców. Miasto bardzo zniszczone przez tsunami w 2004 roku.  Zniszczenia te są widoczne na każdym kroku, także dziś, a symbolem tamtych zdarzeń jest specyficzna „tama”, która ma chronić atol Male od złowieszczych wód Oceanu.

Male stolica MalediwówTurystycznie Male jest przyjemnym, zadbanym miasteczkiem. Mnóstwo tu meczetów, rynków oraz specyficznych uliczek, które tworzą swoisty labirynt tego miasta. 

Samo miasto jest miejscem świetnym do zwiedzania. Tu można poznać kulturę Malediwów, jej religię i liczne miejsca pielgrzymkowe, zwyczaje, zetknąć się ze zwykłymi ludźmi. Prawdziwe wakacje na Malediwach zaczynają się jednak na innych wysepkach. W innych ośrodkach, gdzie pełno hoteli i piaszczystych plaż. To właśnie tam - być może rejsem wycieczkowym - udamy się w następnym wpisie!Malediwy – państwo wyspiarskie (1200 wysp), mieszczące się na archipelagu licznych atoli (26 atoli - stąd popularne wśród turystów rejsy wycieczkowe) – położone na Ocenie Indyjskim.  W sensie politycznym jest to republika, niepodległość odzyskała w 1965 roku (wcześniej pod rządami Brytyjczyków).

Godło MalediwówNa Malediwach mieszka ok. 400 tysięcy mieszkańców, z czego jedna czwarta przebywa w Male, która jest stolicą i jedynym ośrodkiem miejskim na Malediwach.

Pod względem religijnym jest to kraj muzułmański. Niestety jest to państwo wyznaniowe, zabronione jest tutaj posiadanie Biblii oraz prowadzenie działalności misyjnej. Wobec osób, które chcą porzucić islam, często stosuje się liczne represje. Dla wyznawców islamu znajduje się tu wiele miejsc pielgrzymkowych, meczetów itp.

Kwestia religijna niestety niweczy obraz Malediwów jako raju na ziemi. Warto o tej sprawie pamiętać zanim wybierzemy się na wakacje na Malediwy.