Malediwy to jak mój drugi dom. Zakochałem się w tym miejscu. Bywam każdego roku czasem dłuższy, niekiedy krótszy czas.
Poznaj piękne krajobrazy tych wysp, poznaj ludzi, zwyczaje, kulturę.
Zapraszam na te piękne wyspy nie tylko podczas wakacji czy wycieczek. Zapraszam na stałe!

Blog > Komentarze do wpisu

Gwiażdziste wybrzeże Vaadhoo

Zaliczane jest do najbardziej spektakularnych zjawisk przyrody, które każdy powinien zobaczyć przed śmiercią. Kochasz gwiaździste niebo? Pokochasz więc gwiaździste wybrzeże wyspy Vaadhoo na Malediwach.

Ten gwiezdny dywan to prawdziwy cud natury spotykany tylko w tym zakątku świata. Tafla wody, która świeci się nocą to fitoplankton, posiadający nadzwyczajną zdolność – bioluminescencję. Ta niebieska, gwiaździsta poświata to system obronny bruzdnic, wiciowców i sinic, które są w konflikcie z widłonogami – skorupiakami, których organizmy te są typowym pożywieniem. Substancja zwana lucyferyną, utlenia się pomagając fitoplanktonowi przetworzyć energię w światło.

Przez wydzielanie światła te małe stworzenia zwabiają większe drapieżniki, które mogłyby pożywić się ich bezpośrednim zagrożeniem. Światło to także czynnik który pomaga zaburzyć naturalny rytm pływania widłonogów. Niesamowitym jest, że ta ilustracja przypominająca bezmiar kosmosu jest w rzeczywistości ilustracją najbardziej pierwotnej walki o przetrwanie. Jest również jednym z najbardziej niezapomnianych widoków i powodem dla którego Malediwy powinny być na liście Twoich wakacyjnych podróży.
poniedziałek, 17 marca 2014, labomak

Polecane wpisy